Sorry, your version of Internet Explorer is too old to view SurfersVillage.com properly.

Why not try Chrome instead.

zo

Villages:

England crowns nineteen new national champions

1 Lucy Campbell 2 Emily Currie 3 Ellen Harding 4 Peony Knight
Jolly Brown Women's Open winners © Rob Tibbles

 

 

2017 Caravan & Motorhome Club English National Surfing Championships
supported by Korev

Surfing England
Perranporth, Cornwall England
29 - 30 April 2017

In face of chaotic weather event organizers get creative to complete comp

Surfersvillage Global Surf News, 3 May, 2017 - In a weekend that saw Mother Nature throw the proverbial kitchen sink and show us her many moods, nineteen surfers have left with the ultimate prize as the new champions of England.

As contest organisers prepared their competition structure late into the evening on Friday, the 20 minute heats totalled 29 hours of competition, and with a beautiful stretch of Cornish coastline to play with the surf forecast for Perranporth was the last challenge to work around.

Day broke on Saturday with an event village greeting the surfers, filled with sponsors, a skate ramp, sports massage services and even some live DJ’s thrown in for the entertainment. Small clean surfed arrived just as ordered and a fantastic day of surfing kicked off.

Two peaks ran throughout the day, a break to avoid the close out low tide waves saw the event run into the twilight hours. The surfers took the day to showcase their well drilled skills developed over a winter of waves and left the judges and spectators well assured that English surfing was in a great place.


Championship action at Perranporth © Rob Tibbles

 

Sunday morning was one for the contest directors broad shoulders to come into force, staring down the barrel of a morning of pumping waves, a fairly guaranteed afternoon of heavy onshore waves and a total write off of a Monday, the call came through to triple peak the event. A rare and last resort scenario, the race was on to complete the event by mid-afternoon to avoid the worsening conditions and the extreme low tides.

The surfers took to the challenge with incredible tenacity, with both male and female, short and long boarders battling out in the 5-6ft wave’s competition was electric. The rain poured unforgivingly and the wind blew, but the desire to be a champion was motivation enough to rise above it.

As competition came to a climax, the strong rip currents tested the fitness of all but results in all nineteen divisions were established and competition came to a close 24hrs earlier than originally planned. One by one the finalists were called to the front of the appreciating crowd and results announced, surfers learning their final positions and claiming their awards.

Surfing England would like to thank all of the surfers, supports and spectators for their commitment and attendance throughout the event, the sponsors for their amazing contributions to the event and the staff for its successful operation.


Contest site © Rob Tibbles

 

 

Results

Gul Boys Longboard (Under 18)
1 Jordan Zervas  2 Lloyd Stein 3 Max Hudson 4 Joe Hornbuckle

Gul Girls Longboard (Under 18)                
1 Beth Leighfield   2 Rosie O’Neill 3 Mischa Maguire 4 Tegan Blackford

Gul Womens Open Longboard                  
1 Emily Currie 2 Jenny Brian 3 Beth Leighfield 4 Samantha Raine

Gul Mens Open Longboard                       
1 Ben Skinner 2 Ben Howey 3 Barnaby Innes 4 Lewis Stritch

110% Surfing Techniques Under 12 Boys             
1 Gabe Llewellyn 2 Lukas Skinner 3 Arthur Randel 4 Lewie Arrowsmith

110% Surfing Techniques Under 12 Girls
1 Tegan Blackford 2 Lauren Sandland 3 Belle Betteridge 4 Eva Blackford

Carve Visionaries Under 14 Boys
1 Sam Hearn 2 Stanley Norman    3 Alex Townsend 4 Bertie Norman

O’Neill Under 14 Girls                   
1 Bonita Whitelock 2 Asha Sykes 3 Maisy New

Carve Visionaries Under 16 Boys                             
1 Noah Capps 2 Fynnlee Miller 3 Max Hudson 4 Woody New

O’Neill Under 16 Girls
1 Amy Dyer 2 Lily Mandeville 3 Francesca Sayer 4 Holly Thomson

Carve Visionaries Under 18 Boys                             
1 Noah Anstis 2 George Carpenter 3 Toby Pearce 4 Will Gale

 O’Neill Under 18 Girls                  
1 Tilly Theobald  2 Sascha Roberts 3 Mischa Maguire 4 Rosie O’Neill 5 Jess Knight

Veterans Open
1 Dave Renaud 2 Roger Knight 3 Mike Young 4 Darren Burrett 5 David Gander

Womens Masters   
1 Ingrid Morrison 2 Rachael Taylor 3 Andrea Lawrence 4 Jenny Butt

Womens Seniors  
1 Hannah Harding 2 Jennifer Pendlebury 3Tehillah Mcguinness 3 Tina Beresford 5 October Hamlyn-Wright  5 Jessie Tuckman              5

Mens Masters (35+)
1 Lee Griffin 2 Robert Watson 3 Peter Chisholm 4 Joel Grey

Mens Seniors (28+)  
1 Josh Ward 2 Joss Ash 3 Alex Chisholm 4 Luke Embleton

Jolly Brown Womens Open
1 Lucy Campbell 2 Emily Currie 3 Ellen Harding 4 Peony Knight

Billabong Mens Open
1 Reubyn Ash 2 Jobe Harriss 3 Tom Butler 4 Liam Turner

Author: 
Rob Tibbles
Viewed: 
Weight: 
1
 
 

Latest photos

Newsletter

Follow us and sign up to our daily newsletter