Sorry, your version of Internet Explorer is too old to view SurfersVillage.com properly.

Why not try Chrome instead.

zo

Villages:

Western Australian junior surf stars shine at Surfers Point

Daniel Benedetti @ Justin majeks

 

 

 

 

WA Junior Surfing Titles

Surfers Point, Margaret River 
11 - 12 March, 2017 

The marathon two-day event concluded yesterday under stormy skies

Surfersvillage Global Surf News, 13 March, 2017 - Western Australia’s top junior surfers relished in small, but highly contestable conditions at Surfers Point in Margaret River, for round one of the WA Junior Surfing Titles presented by SunSmart. 
 
The marathon two-day event concluded yesterday under stormy skies, with over 100 boys and girls from all corners of the state tackling perfectly groomed grommet waves in the 2-3 feet range.
 
Despite the small conditions, Surfers Point still provided powerful waves that brought out the best from WA's new generation of surfing superstars who rose to the occasion. "This weekend gave our junior surfers an invaluable experience to compete at a world class location," said Surfing WA Events Manager Justin Majeks.

It was local South-West surfers that adapted best to conditions on offer, winning six of the seven divisions contested.
 
Josh Cattlin (Yallingup) claimed an impressive win in the blue ribbon Under-18 Junior Boys division. In a hard fought final, Cattlin pulled out a heat high score of 8.07 (from a possible 10) to take down Ben Gradisen (Gracetown), Cyrus Cox (Margaret River) and Ben Spence (Margaret River).
 
Even with an interference penalty, Cattlin’s smooth rail-to-rail surfing impressed the judges as he finished on a combined total of 11.82 (from a possible 20).
 
“It has been a really fun weekend and that final was really tough,” said Cattlin. “I’m stoked to have won for the first time in the 18’s division.”

Evie Dupuy (Albany) used her strong surfing pedigree, to take out the Under-18 Junior Girls division. Dupuy only caught two waves during the 20 minute final, using a strong backhand attack to finish on a combined total of 14.27 (from a possible 20).
 
 Yallingup’s Emma Cattlin finished in second, ahead of Jamaica Selby (Margaret River) and Arrabelle Gibson (Margaret River). “It’s an unbelievable feeling right now,” said Dupuy. “I’m happy to win and it’s been an awesome event and all the girls surfed so well.”

Seth Van Haeften (Margaret River) surfed with maturity beyond his years to win the hotly contested Under-16 Cadet Boys division. Van Haeften displayed textbook surfing on his way to victory, going top to bottom at every opportunity possible.

Van Haeften was too strong for Finn Cox (Margaret River), Josh Stanton (Geraldton) and Ry Dempsey (Margaret River), who finished second, third and fourth respectively. “It’s so good to win the opening event of the series,” said Van Haeften. “It’s my goal to make the finals at the National Titles this year, so this is the first step for me.”
 
The Under-16 Cadet Girl's divisions also provided plenty of highlights, with Emma Cattlin (Yallingup), Coral Durant (Carnarvon), Holly Minter (Albany) and Pemba Spargo (Albany) parading the depth of female talent now on offer in WA.

Emma Cattlin was the standout performer this weekend, scoring two perfect 10-point rides on her way to victory in the Under-16 division. “The waves have been so fun and I’m stoked to have won,” said Cattlin. “I love going left and I’ve never scored a ten before this weekend.”
  
Solomon Pogue-Englert (Gracetown) caught a buzzer-beating wave to claim victory in the dying seconds of the Under-14 Grommet Boys division.
 
Pogue-Englert scored a heat high 8.50 (from a possible 10) to edge out a determined and hungry group of young surfers including; Danny Benedetti (Margaret River), Brock Launders (Margaret River) and George Simpson (Gracetown).

In other results from the weekend, Willow Hardy (Margaret River) captured an exciting win in the Under-14 Grommet Girls division. Scoring a near perfect 9.33 (from a possible 10), Hardy showed signs of a future champion finishing on a combined total of 16.66 (from a possible 20).  
 
“This is my first ever State Title and I couldn’t be happier to have won,” said Hardy.
 
Otis North (Yallingup) dominated in his first ever State Title event, winning the Under-12 Micro Groms division.
 
North looked right at home in the Surfers Point line-up, finishing on a combined total of 11.16 (from a possible 20), edging out Macklin Flynn (Mandurah), Phoenix Wilson (Mandurah) and Josh Willcox (Margaret River).
 
Forming a key part of the WA surfing development pathway, the 2017 WA Junior Surfing Titles attracts the states best young surfers seeking qualification to the Australian Junior Surfing Titles, which will take place in Culburra Beach, NSW in late November.

“We’ve got some really impressive talent emerging at an incredible rate here in WA,” said Surfing WA commentator and high performance coach Mark Clift. "In my era we never had access to the equipment, locations, coaching or support the kids do now, so it's good to see them making the most of their opportunities."

After a memorable start in Margaret River attention now turns to the second event of the series which heads to Mandurah in June, where the journey towards crowing the 2017 WA Junior Surfing Champions will continue.

Surfing WA reminds all our travelling competitors of the dangers of sending a text message or using a mobile phone while behind the wheel. The #NoTxtNoWrecks message is supported by the Western Australian Government’s Road Safety Commission and the RAC.
 

 
Under 12 Micro Groms:
1. Otis North (Yallingup) – 11.16
2. Macklin Flynn (Mandurah) – 9.96
3. Phoenix Wilson (Mandurah) – 9.16
4. Josh Willcox (Margaret River) – 5.60
 
Under 14 Grom Girls:
1. Willow Hardy (Margaret River) – 16.66
2. Zali Hewson (Margaret River) 13.44
3. Ruby Willcox (Margaret River) 8.07
4.Ruby Berry (Margaret River) 6.20
 
Under 14 Grom Boys:

1. Solomon Pogue Englert (Gracetown) – 15.33
2. Danny Benedetti (Margaret River) 12.33
3. Brock Launders (Margaret River) – 8.27
4. George Simpson (Gracetown) – 6.93
 
Under 16 Cadet Girls:
1. Emma Cattlin (Yallingup) – 16.50
2. Coral Durant (Carnarvon) 10.10
3. Holly Minter (Albany) – 6.84
4. Pemba Spargo (Albany) – 6.82
 
Under 16 Cadet Boys:
1. Seth Van Haeften (Margaret River) – 16.86
2. Finn Cox (Margaret River) – 14.87
3. Josh Stanton (Geraldton) – 8.60
4. Ry Dempsey (Margaret River) – 8.00
 
Under 18 Junior Girls:
1. Evie Dupuy (Albany) – 14.27
2. Emma Cattlin (Yallingup) – 13.00
3. Jamaica Selby (Margaret River) – 12.24
4. Arrabelle Gibson (Margaret River) – 5.40
 
Under 18 Junior Boys:
1. Josh Cattlin (Yallingup) – 11.82
2. Ben Gradisen (Gracetown) – 11.73
3. Cyrus Cox (Margaret River) – 8.56
4. Ben Spence (Margaret River) – 7.67

Author: 
Justin Majeks
Viewed: 
Weight: 
0
 
 

Latest photos

Newsletter

Follow us and sign up to our daily newsletter