Sorry, your version of Internet Explorer is too old to view SurfersVillage.com properly.

Why not try Chrome instead.

zo

Villages:

Zen Wallis rules Ray White Duke Festival of Surfing

Zen Wallis. Image courtesy of Warren Hawke - www.surferswall.com
Zen Wallis © Warren Hawke - www.surferswall.com

 

 

Ray White Duke Festival of Surfing

Surfing New Zealand
New Brighton, Christchurch New Zealand
24 - 26 March 2017

Wallis Trumps Defending Champion O’Neill at the Duke

Surfersvillage Global Surf News, 29 March, 2017 - Piha surfer Zen Wallis trumped longboard whiz and defending champion Luke O’Neill at the Ray White Duke Festival of Surfing held at New Brighton Beach over the weekend.

Wallis won one of the 18 divisions contested at the three day event which was held in surf ranging from clean small waves under 1.om through to stormy 1.5m conditions on the final day of the event.

Combined with the longboarding divisions, junior divisions from Under 20 through to Under 12 were contested. Christchurch’s own Myka Black prevailed in not only his chosen age group in the Under 14’s but he also went on to win higher honors when he surfed to victory in the Exit Surf Under 20 Boys Division and claim the biggest win of his career.

While Wallis claimed the Men’s Longboard Division and lead on the New Zealand Longboard Tour, he could not stop the more traditional approach of O’Neill in the Captain Fin Co Logger Division where O’Neill stormed to victory leaving Wallis in the runner up division.

Wins in the senior longboarding divisions went to Christchurch stalwart Grant Cochrane in the Over 40s, New South Wales’ surfer Mike Pimm in the Over 50s and local surfer Paul Bennett in the Over 60s.

Nina Young (Chch) defeated Kea Smith (Mnt) in the Paper Plus Women’s Longboard Division while Lucy Te Moananui (Kaiks) won the Logger Division and Donna Henderson (Chch) won the Over 40’s Division.

While Black was dominant in the junior divisions, Hamilton surfer Caleb Cutmore also produced a win in the Under 17 Boys Division to extend his overall rankings lead.  Whangarei’s Tom Robinson took second place to go with his third in the Under 14 Boys Division while Jared Gebert surfed through to third and his first final of the season and Dunedin surfer Ruben Peyroux finished in fourth.

Mount Maunganui’s Georgia Wederell claimed the Under 20 Girls Division over Kea Smith (Mnt) while the Under 17, 14 and 12 Girls Divisions were swept by Christchurch surfers.  Tegen Bishop won the Under 17 Girls Division in only her second event this year while 11-year-old surfer Ava Henderson claimed two titles in the Under 14 and Under 12 Girls Divisions.  The young surfer showed huge courage tackling the solid conditions on the final day and that was reflected in her impressive heat scores.

The Ray White Duke Festival of Surfing featured over $15,000 in prizes making it one of the richest events on the New Zealand and South Island Surfing Circuits in 2017. The surfing competition is part of an overall festival held at New Brighton which includes free surfing lessons for local school children, an art competition a ‘Surf and Beach’ themed Art Exhibition and a Rock Concert.

See below for final results from the Ray White Duke Festival of Surfing held at New Brighton Beach over the weekend.

Paper Plus Men’s Longboard Division Finals
Zen Wallis (Piha), 12.1, 1, Luke O'Neill (Chch), 10.9, 2, Hugh Ritchie (Chch), 8.7, 3, Sam Sands (Chch), 5.8, 4

GCA Lawyers Over 40 Men’s Longboard Division Finals
Grant Cochrane (Chch), 9.5, 1, Mike Pimm (Chch), 8.6, 2, Steve Tyro (Rag), 6.7, 3, Nolan Hungerford (Chch), 5.5, 4

Eldernet Over 50 Men’s Longboard Division Final
Mike Pimm (NSW), 10.6, 1, Paul Bennett (Chch), 8.2, 2, Mike Willman (Chch), 7.6, 3, Grant Cochrane (Chch), 6.3, 4

Merivale Retirement Village Over 60 Men’s Longboard Division Final
Paul Bennett (Chch), 7.9, 1, John Timothy Davern (Chch), 2.9, 2, Dave Poynter (Chch), 2.5, 3, Tim Clemence (Chch), 2.4, 4

Captain Fin Co Men’s Logger Division Final
Luke O'Neill (Chch), 10.8, 1, Zen Wallis (Piha), 9.03, 2, Josh Woollett (Chch), 8.5, 3, Hugh Ritchie (Chch), 7.4, 4

Paper Plus Women’s Longboard Division Final
Nina Young (Chch), 9.9, 1, Kea Smith (Mnt), 8.7, 2, Estella Hungerford (Chch), 7.9, 3, Minnie Robberds (Chch), 4.3, 4

Merivale Retirement Village Over 40 Women’s Longboard Division Final
Donna Henderson (Chch), 8, 1, Sarah Armstrong Park (Chch), 4.4, 2, Kirsty Cullen (Chch), 3.8, 3

Signmark Women’s Logger Division Final
Lucy Te Moananui (Kaik), 7.07, 1, Donna Henderson (Chch), 6.6, 2, Minnie Robberds (Chch), 3.8, 3, Lucy Johnson (Chch), 3.1, 4

Men’s SUP Surf Final
Steev Peyroux (Dun), 10.3, 1, Sam Loader (Chch), 6.7, 2, Scott Robertson (Chch), 1.57, 3, Alan Te Moananui (Kaik), 1.5, 4

Women’s SUP Surf Final
Lucy Te Moananui (Kaik), 9.2, 1, Tyler Rini (Chch), 3.3, 2, Amelie Wink (Chch), 3.27, 3, Wendy Andrews (Chch), 2.7, 4

Under 17 Boys Division Final
Caleb Cutmore (Ham), 13.9, 1, Tom Robinson (Whangarei), 9.4, 2, Jared Gebert (Ohope), 8.3, 3, Ruben Peyroux (Dun), 7.6, 4

Under 14 Boys Division Final
Myka Black (Chch), 12.6, 1, Josef Jungwirth (Rag), 7.5, 2, Tom Robinson (Whngrei), 7.3, 3, Koby Cameron (Chch), 3.77, 4

Joyce and Co Under 12 Boys Division Final
Brooklyn Ward (Chch), 7.03, 1, Jack McKenzie (Chch), 4.3, 2, Oscar Cameron (Chch), 3.9, 3, Jack Tyro (Chch), 2, 4

Under 20 Girls Division Final
Georgia Wederell (Mnt), 8.6, 1, Tegen Bishop (Chch), 7.4, 2, Estella Hungerford (Chch), 5.4, 3, Natasha Gouldsbury (Levin), 4.7, 4

Under 17 Girls Division Final
Tegen Bishop (Chch), 8.6, 1, Kea Smith (Arataki), 7.4, 2, Ava Henderson (Chch), 6.6, 3, Estella Hungersford (Chch), 6.1, 4

Joyce and Co Under 12 Girls Division Final
Ava Henderson (Chch), 11.2, 1, Anna Brock (Mnt), 4.6, 2, Eden Hungerford (Chch), 2.8, 3, Isabel English (Chch), 1.17, 4

Author: 
Ben Kennings
Viewed: 
Weight: 
0
 
 

Latest photos

Newsletter

Follow us and sign up to our daily newsletter